795 474 459

Dermobus

 

Polska Profilaktyka Sp. z o.o. jako pierwsza firma w Polsce rozpoczęła mobilne badanie w kierunku "czerniaka" raka skóry.

Czerniak jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości. Może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, a także przerzuty odległe, najczęściej do płuc i mózgu.

Profilaktyka czerniaka powinna być zarówno pierwotna (poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie konieczności badania znamion i wyleczalności czerniaka we wczesnych stopniach zaawansowania) oraz wtórna, obejmująca czynne badania lekarskie. Istotnym elementem profilaktyki jest wycięcie znamion budzących wątpliwość diagnostyczną. Działania te są niezwykle ważne ze względu na, z jednej strony, dobre rokowanie we wczesnym czerniaku i, z drugiej, na niezadowalające wyniki leczenia uzupełniającego w czerniaku zawansowanym (chemioterapia, immunoterapia).

U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach, w przypadku mężczyzn najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest tułów.

Zachorowalność w Polsce w roku 2016 wynosiła około 1400 nowych zachorowań u mężczyzn i około 1500 zachorowań u kobiet. Ilość zgonów w tym roku wynosiła odpowiednio 700 u mężczyzn i 600 u kobiet. Pod względem zachorowalności czerniak znajduje się na 16 miejscu u mężczyzn i na 15 miejscu u kobiet. Jest nowotworem 16 w kolejności pod względem umieralności u mężczyzn i 17 u kobiet.

Badanie wykonujemy urządzeniem o nazwie wideodermatoskopWideodermatoskopia to nowoczesna oraz nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która służy do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Oprogramowanie wideodermatoskopu wskazuje stawki barwnikowe znamion i wyświetla ich charakterystykę (rozmiar, kolor, symetria itp.) na ekranie. 

Wideodermatoskopia daję szansę na wczesne wykrycie małego, dopiero rozwijającego się czerniaka złośliwego, ale również:

Badaniu wideodermatoskopowemu powinni się poddawać Pacjenci co najmniej raz na rok. Osoby w grupie podwyższonego ryzyka do rozwoju czerniaka skóry (jasna karnacja, duża ilość pieprzyków) dwa razy w roku oraz każdowrazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój, czyli takiej, która właśnie się pojawiła i szybko rośnie, łuszczy się, swędzi,krwawi, ma nierugularne brzegi i niejednolity kolor oraz szybko się zmienia.

Wynik badania oraz diagnoza lekarza dermatologa ustala postępowanie lecznicze. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny z badaniem histopatologicznym lub usunięcie zmiany laserem CO2.

Serdecznie zapraszamy do współpracy samorządy, firmy, zakłady pracy, którym nie jest obojętne zdrowie mieszkańców i pracowników.